Buldan Neresi?

Biliyorum bu soruya herkesin farklı bir cevabı olabilir; Denizli’nin bir ilçesi, tekstilin başkenti, buldan bezinin dokunduğu yer, bacasız fabrikalar diyarı gibi birçok değisik cevap duyabilirsiniz.

Benim için de, bu sorunun cevabı yıllar içinde çok değişti. Çocukluğumda yuva, gençliğimde uzaklaşmak istediğim yerdi Buldan.  Şimdi artık yerlerinde yeller esen; Kızılay, Numune veya Güzelleştirme sinemalarında gördüğüm, bu küçücük ilçenin dışındaki dünyayı keşfetme isteğiydi bunun nedeni.  Şimdiki iletişim araçlarının, hatta evlerde telefonun ve televizyonun olmadığı, Buldan’dan Denizli’ye gidişin ülkeler arası yolculuk kadar sürdüğü zamanlarda farklı bir dünyanın olduğunun ispatıydı Yeşilçam filmleri.

Sonraları ise; Buldan benim için Yenicekent yol ayrımından sonra, iki tarafı üzüm bağları ile sıralanan yoldan Buldan’a doğru çıkarken baharda çiçek açmış ağaçların görüntüsüne duyduğum özlem haline geldi.  Ne zaman gözlerimi kapasam kendimi o yolda bir bahar esintisi yüzümü okşarken elimde bir valizle  Akçeşme’den  Alanyazı Meydanına yürürken hayal eder buldum.

Yıllar sonra memleketimden çok uzak bir yerde yaşamam gerektiğinde ise,  izlediğim festivallerde çocukken yaşadığım 4 eylüllerin anıları gözlerimin önünde dans eder oldu.  Hala bütün haşmetiyle dimdik ayakta duran Dörteylül Okulu’nun olduğu yerde  tüm işletmelerin geçit töreninden sonra Vakıfa gidişimizi, oradan yürüyerek gürül gürül akan suları olan Kestane deresine yürüyüşümüzü görür oldum .

Çocukken ne zaman başka bir  şehre yolculuk yapsam geçtiğimiz şehirlerde karanlığın hüznü  yavaş yavaş şehre inmeye başladığında aklıma hep aynı soru gelirdi. “Bu insanlar buralarda nasıl yaşıyorlar, benim burada işim ne” diye düşündüğümü hatırlıyorum. Bu sadece ta derinlerde hissettiğim anlamsız bir  ürperti gibiydi. Yıllar akıp geçtikçe, olgunlaştığımda bile  o rahatsız edici ürpertinin hep aynı kaldığını fark ettim. Orta yaşlara geldiğimde ise Dünyanın en güvenli şehirlerinde bile karanlık çöktüğünde yine hep aynı soru geliyordu aklıma . Gündüz harika, eğlenceli, muhteşem olan o şehirler, gecenin başlaması ile birden korkulu yerlere dönüşüyorlardı.  Karanlık sadece Buldan’da olduğumda korkunç gelmiyordu bana.

Sonunda ben kendim için “Buldan Neresi” sorusuna cevabımı buldum. Buldan geceleri bile güvenle sokaklarında dolaşılabilecek, huzurla uykuya dalınabilecek ve sabahları mutlulukla uyanılabilecek bir şehirdi.

buldan_goruntu_1

Photo by Sait Yalçın

13.3.2016 MS

Reklamlar

Buldan Neresi?” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s